Oddanie dziecka do żłobka to duże przeżycie i dla malucha i dla rodziców. Chcą oni, by malec miał w placówce warunki, które nie różnią się bardzo od tych domowych. Tak jest też z jedzeniem. Czy rodzice mają się czym martwić? Prywatny żłobek wyjaśnia wszystkie wątpliwości!
Początkowe problemy z jedzeniem. Prywatny żłobek radzi, jak je pokonać!
Kadra pracująca w żłobku najczęściej ma świadomość tego, że rodzice, przynajmniej na początku, martwią się o swoją pociechę. Nie tylko o jego stan psychiczny, ale również o spożywanie przez niego posiłków. Często zdarza się tak, że dziecko, które jest pierwsze dni w placówce, nie chce jeść. Ma to związek oczywiście z nową rzeczywistością, miejscem i osobami, które go otaczają. Rolą rodzica jest, by przygotować dziecko do tego, by chętniej spożywało posiłki w żłobku. Chodzi też również o ustalenie dziecku stałych godzin na śniadanie, obiad czy podwieczorek. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o nauce samodzielności. Stopniowe przyuczanie malca do nauki picia czy trzymania sztućców, z pewnością będzie dla niego ułatwieniem, kiedy znajdzie się w placówce na pełen wymiar czasowy.
Czy rodzice mają dostęp do menu żłobkowego?
Niemal standardem jest w obecnych czasach, by rodzice na bieżąco wiedzieli, co będzie jadło ich dziecko w placówce. Oczywiście, podczas zapisywania dziecka, rodzice mają obowiązek podać informację o ewentualnych alergiach i nietolerancjach pokarmowych. Jest to związane przede wszystkim z bezpieczeństwem dziecka. Prywatny żłobek, po uzyskaniu takich informacji uwzględnia wykluczenie konkretnych produktów z diety dziecka. Najczęstsze nietolerancje pokarmowe maluchów to uczulenie na białko mleka krowiego, zboża zawierające gluten, jajka czy orzechy ziemne.
Jak wygląda żywienie dzieci w żłobkach i przedszkolach?
Trzeba zaznaczyć, że najczęściej dziecko przebywa w żłobku w godzinach pracy rodziców, a czasami dłużej. Jest to około 8-10 godzin w ciągu dnia. Przez ten czas, powinno spożyć od 3-4 posiłków, które zaspokoją jego potrzebowanie energetyczne. Dobre menu w żłobku uwzględnia podanie dziecku zróżnicowanych produktów: warzyw, owoców, mięsa, ryb czy jajek. Istotne jest, by osoby, które przygotowują posiłki dla maluchów (czasem jest to stołówka w żłobku a czasem zewnętrzna firma), gotowały zgodnie z aktualnymi normami żywieniowymi. Zbilansowany jadłospis jest niezwykle istotny w ciągu 1000 pierwszych dni życia dziecka, ma znaczący wpływ na jego rozwój, budowanie odporności i zdrowie. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o „Dekalogu żywienia małego dziecka”, który jest efektem współpracy kilkunastu żłobków z całej Polski. Znajdują się tam m.in. informacje na temat roli wody pitej przez malucha oraz tym, jakie znaczenie dla żywienia maluchów ma atmosfera w jadalni.
Żłobek Ptasie Radio zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywają zbilansowane posiłki w życiu małego człowieka. Jako opiekunowie chcemy wspierać jego rozwój na wszystkich płaszczyznach. Dokładamy wszelkich starań, by dziecko spożywało posiłki bogate w składniki odżywcze.