Czy tylko dziecko stresuje się rozstaniem z mamą i pobytem w żłobku? Zdecydowanie do grona najbardziej zdenerwowanych tego dnia należy także mama. Niepubliczny żłobek Rzeszów podpowiada, jak sobie pomóc.
Nierozłączni pierwszy raz osobno
Mama jest ze swoim dzieckiem od samego początku jego życia. To ona pierwsza dowiaduje się o jego istnieniu, wyczuwa jego obecność, ruchy, poznaje pory spania i aktywności. Po urodzeniu jest z nim najbliżej. Przez cały okres urlopu macierzyńskiego mama i dziecko są w zasadzie nierozłączni. Młode mamy niechętnie opuszczają swoje pociechy, często rezygnując z wielu przyjemności. Nic dziwnego, że powrót do pracy i pozostawienie dziecka w żłobku budzi wielkie emocje. Być może nawet więcej u mamy niż u bobasa…
Gdy matczyne serce pęka…
To normalne. Mama w tym czasie nie powinna dziwić się swoim uczuciom – są one zupełnie naturalne. Niepokój związany z rozstaniem jest z pewnością spory. Będzie towarzyszył mu lęk o bezpieczeństwo dziecka i jego adaptację. Czasami mamy boją się, czy dziecko nie będzie mieć żalu o to, że zostało „opuszczone”. Wiele mam wcale nie chce wracać do pracy i chętnie pozostałoby z dziećmi jeszcze długi czas, lecz z jakiegoś powodu wybierają takie rozwiązanie. Ich uczucia mogą być tym mocniejsze. W końcu pewne etapy rozwoju i sporo ważnych chwil dziecko przeżyje nie na ich oczach, a w obecności pracowników żłobka – to poważna strata. Społecznie bardzo staramy się zwrócić uwagę na potrzeby mam, a zapominamy o ich uczuciach, które są ważne i godne przeżycia. Niepubliczny żłobek w Rzeszowie dysponuje doświadczoną kadrą, która zna się nie tylko na uczuciach dzieci, ale i rodziców. Nasi pracownicy już wcześniej, zanim wybije godzina 0, doradzą i pomogą zrozumieć towarzyszące emocje i podpowiedzą jak sobie z nimi radzić.
Niepubliczny żłobek Rzeszów poleca pomoc taty
Ojcowie wciąż jeszcze są mało doceniani w kwestii opieki nad dziećmi. Powoli jednak sytuacja się zmienia. Cel jest taki, by mama miała chwilę dla siebie. Pozwoli jej to przyzwyczaić się do nowej sytuacji, przypomnieć sobie jak to było wcześniej, przygotować do dłuższych rozstań i wrócić do „życia”. Jest to bardzo korzystne także dla relacji taty i dziecka, waszego związku i dla samego malucha – żłobek nie będzie dla niego takim szokiem. Dodatkowo warto pamiętać, że mówienie o uczuciach i wyrażanie ich (np. przez łzy) jest niezwykle istotne i pomocne, dlatego nie tłum ich w sobie i nie wstydź się ich. Także tutaj tata dziecka może okazać się nieocenioną pomocą.
Dopnij wszystko na ostatni guzik
Dużą rolę w łagodzeniu stresu ma przygotowanie do tego ważnego dnia. O tym jak przygotować dziecko już pisaliśmy na naszym blogu. Rozmowy z pracownikami, wyprawka, zaplanowanie godziny wyjścia – to wszystko jest bardzo ważne, by nie komplikować i tak trudnej sprawy. Pamiętaj także, by wszystko przebiegło w spokoju, powoli i według planu. Zadbaj o to, byś sama była wypoczęta, zjadła śniadanie, wypiła ulubioną kawę. Bardzo dobrą praktyką jest odprowadzenie dziecko pierwszego dnia przez oboje rodziców. Jeśli po pozostawieniu pociechy w żłobku nie idziesz od razu do pracy, zaplanuj ten czas. Spotkanie z przyjaciółką? Zakupy? Wizyta u rodziców czy kosmetyczki? Zagospodaruj te chwile – pusty dom może być pierwszego dnia nieco szokujący.
Niepubliczny żłobek Rzeszów – bądź spokojna
Chyba najistotniejszą kwestią dla mamy jest bezpieczeństwo dziecka, dlatego tak ważny – także dla twojego spokoju – jest właściwy wybór placówki. Już podczas pierwszych rozmów i prezentacji żłobka nasi pracownicy zapewnili o trosce i profesjonalnej opiece. Niepubliczny żłobek w Rzeszowie gwarantuje, że twoja pociecha przez cały czas będzie pod czujnym okiem wykwalifikowanych opiekunek. Będziemy zaspokajać wszelkie potrzeby twojego dziecka – oczywiście z wyjątkiem potrzeby bliskości mamy. Dołożymy wszelkich starań, by Maleństwo czuło się dobrze i rozwijało jak najlepiej. Nie martw się, że dziecko przez cały czas twojej nieobecności będzie tęsknić – inne dzieci, nowe zabawki i wspólne zajęcia sprawią, że maluchowi czas minie szybko i ani się obejrzy, znowu się spotkacie.